Legalno je da agencije za naplatu potraživanja uteruju dugove i po zakonu je moguće da dug koji potražuju bude i nekoliko puta veći od početnog jer klijenti pristaju na visoke zatezne kamate pri potpisivanju ugovora sa bankama ili drugim kompanijama, pokazuje uvid u propise.
Izvor: 24 sata, 28.02.2012.
PROPISI – Njihov rad je regulisan Zakonom o privrednim društvima i Zakonom o obligacionim odnosima. Ono što dužnicima i dalje ostaje sporno jeste koliko su ispravni metodi koje te agencije koriste da bi uterale dug – vreme i učestalost poziva i pretnje tužbama. Našoj redakciji nedavno se javila D. Pantelić iz Kraljeva. Kako je rekla, njen pokojni muž je imao minus po tekućem računu od 10.000 dinara. Banka je potraživanje prodala agenciji “Eos matriks” koja sada pokušava da naplati 200.000 dinara. Drugi klijent je na svom blogu na internetu naveo da je banci dugovao 40.000 dinara, a da mu je onda iz iste agencije stiglo pismo u kojem zahtevaju isplatu 200.000 dinara.
Kamate na dug i do 80 odsto
HARAČ – Za one koji kasne s otplatom po kreditnim karticama, zatezne kamate su veće od redovnih. Prema podacima NBS, prosečna zatezna kamata na dug u dinarima iznosi 42,67 odsto godišnje, pri čemu čak sedam banaka primenjuje kamatnu stopu oko 60 odsto, a kod jedne banke zatezna kamata iznosi 80 procenata. Na dug u evrima prosečna zatezna kamata je 20,98 procenata